Dla przypomnienia Masa spadkowa to zbiór wszystkich praw i obowiązków związanych ze spadkiem, czyli najogólniej rzecz ujmując masa spadkowa to to, co wchodzi w skład spadku.
✔ w skład masy spadkowej wchodzą tylko prawa i obowiązki, które mają charakter majątkowy.
✔ w skład masy majątkowej nie wchodzą prawa i obowiązki ściśle związane z jego osobą, np. służebności osobiste
✔ w skład masy spadkowej nie wchodzą również prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na oznaczone osoby.
Często się zdarza, że klienci nie wiedzą co wchodzi w skład masy spadkowej. W takiej sytuacji można wnioskować w sądzie, o wykonanie spisu inwentarza przez komornika.
Z takim żądaniem może wystąpić każdy, kto uprawdopodobni, że jest spadkobiercą, uprawnionym do zachowku, zapisobiorcą albo wykonawcą testamentu.
Co do zasady, prawo żądania alimentów gaśnie z chwilą śmierci uprawnionego, a w razie śmierci zobowiązanego obowiązek nie przechodzi na spadkobierców. Jednakże trzeba pamiętać, że alimenty, których termin płatności minął za życia spadkodawcy, a które nie zostały jeszcze zapłacone, należą do spadku.
Pamiętać należy, że masa spadkowa to nie tylko prawa i obowiązki tworzące majątek, ale również długi spadkowe. Decydując się na przyjęcie spadku, należy mieć na uwadze nie tylko zadłużenia wynikające z pożyczek i kredytów, ale również te wynikające z innych tytułów prawnych.

Umowa dzierżawy – co powinniśmy o niej wiedzieć?
Czym jest umowa dzierżawy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zajrzeć musimy do kodeksu cywilnego, w którym art. 693 §1 stanowi, że „Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający