Umów się na spotkanie

Masa spadkowa, co wchodzi w jej skład ? Czy aliemnty wchodzą w skład masy spadkowej ?

 Dla przypomnienia Masa spadkowa to zbiór wszystkich praw i obowiązków związanych ze spadkiem, czyli najogólniej rzecz ujmując masa spadkowa to to, co wchodzi w skład spadku. 
 ✔ w skład masy spadkowej wchodzą tylko prawa i obowiązki, które mają charakter majątkowy. 
 ✔ w skład masy majątkowej nie wchodzą prawa i obowiązki ściśle związane z jego osobą, np. służebności osobiste
✔ w skład masy spadkowej nie wchodzą również prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na oznaczone osoby. 
Często się zdarza, że klienci nie wiedzą co wchodzi w skład masy spadkowej. W takiej sytuacji można wnioskować w sądzie, o wykonanie spisu inwentarza przez komornika. 
Z takim żądaniem może wystąpić każdy, kto uprawdopodobni, że jest spadkobiercą, uprawnionym do zachowku, zapisobiorcą albo wykonawcą testamentu.
Co do zasady, prawo żądania alimentów gaśnie z chwilą śmierci uprawnionego, a w razie śmierci zobowiązanego obowiązek nie przechodzi na spadkobierców. Jednakże trzeba pamiętać, że alimenty, których termin płatności minął za życia spadkodawcy, a które nie zostały jeszcze zapłacone, należą do spadku.

Pamiętać należy, że masa spadkowa to nie tylko prawa i obowiązki tworzące majątek, ale również długi spadkowe. Decydując się na przyjęcie spadku, należy mieć na uwadze nie tylko zadłużenia wynikające z pożyczek i kredytów, ale również te wynikające z innych tytułów prawnych.

Udostępnij:

Inne wpisy