Umów się na spotkanie

Masa spadkowa, co wchodzi w jej skład ? Czy aliemnty wchodzą w skład masy spadkowej ?

 Dla przypomnienia Masa spadkowa to zbiór wszystkich praw i obowiązków związanych ze spadkiem, czyli najogólniej rzecz ujmując masa spadkowa to to, co wchodzi w skład spadku. 
 ✔ w skład masy spadkowej wchodzą tylko prawa i obowiązki, które mają charakter majątkowy. 
 ✔ w skład masy majątkowej nie wchodzą prawa i obowiązki ściśle związane z jego osobą, np. służebności osobiste
✔ w skład masy spadkowej nie wchodzą również prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na oznaczone osoby. 
Często się zdarza, że klienci nie wiedzą co wchodzi w skład masy spadkowej. W takiej sytuacji można wnioskować w sądzie, o wykonanie spisu inwentarza przez komornika. 
Z takim żądaniem może wystąpić każdy, kto uprawdopodobni, że jest spadkobiercą, uprawnionym do zachowku, zapisobiorcą albo wykonawcą testamentu.
Co do zasady, prawo żądania alimentów gaśnie z chwilą śmierci uprawnionego, a w razie śmierci zobowiązanego obowiązek nie przechodzi na spadkobierców. Jednakże trzeba pamiętać, że alimenty, których termin płatności minął za życia spadkodawcy, a które nie zostały jeszcze zapłacone, należą do spadku.

Pamiętać należy, że masa spadkowa to nie tylko prawa i obowiązki tworzące majątek, ale również długi spadkowe. Decydując się na przyjęcie spadku, należy mieć na uwadze nie tylko zadłużenia wynikające z pożyczek i kredytów, ale również te wynikające z innych tytułów prawnych.

Udostępnij:

Inne wpisy

Czy można odrzucić spadek?

Czy można odrzucić spadek? Spadkobierca nie jest jedynie bezwolnym przedmiotem woli spadkodawcy czy też zasad dziedziczenia ustawowego. Może on bowiem podjąć decyzję czy chce przyjąć

Czytaj