Umów się na spotkanie

Kiedy można prowadzić działalność nierejestrowaną ? Czyli tzw.działalność na próbę……

Coraz więcej osób chce rozpocząć działalność na własną rękę.

Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne sklepy, które chcą działać w social mediach i oferuję nam różnego rodzaju produkty.

W mojej ocenie, jeśli ktoś nie jest jeszcze pewny swojego biznesu i nie czuje się, jeszcze przedsiębiorcą  ( co w obecnych czasach do najłatwiejszych nie należy 😉 działalność na próbę jest dla niego.

Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym, w Polsce można prowadzić tzw. działalność nierejestrowaną.

Dla przypomnienia wskazuję, że Działalność gospodarcza to działalność zorganizowana, mająca charakter zarobkowy, prowadzona w sposób ciągły i we własnym imieniu. Natomiast działalność nierejestrowa, nawet jeśli spełnia te cztery warunki, to wyjątkowo, ze względu na niski poziom przychodów, nie jest uznawana za działalność gospodarczą.

Dlatego, żeby ją prowadzić, nie trzeba mieć wpisu w rejestrze CEIDG, czyli w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

W związku z powyższym możesz prowadzić działalność nierejestrową jeśli spełniasz następujące warunki :

  • jeżeli przychody z twojej działalności w żadnym miesiącu 2021 roku nie przekroczą kwoty 1400 zł, a w 2022 roku – kwoty 1505 zł (50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia)
  • w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywałeś lub nie wykonywałaś działalności gospodarczej.- czyli nie byłeś przedsiębiorcą zarejestrowanym CEIDG

PAMIĘTAJ MASZ możliwość działać, w formie działalności niezarejestrowanej.  

–  jeżeli raczkujesz dopiero w biznesie,

– nie masz pewności czy działalność przyniesie Ci oczekiwany zysk

– nie chcesz prowadzić dzielności, która  wymaga zezwolenia, koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej (wtedy musi zarejestrować firmę) 

POWODZENIA 😉

Udostępnij:

Inne wpisy

Czy można odrzucić spadek?

Czy można odrzucić spadek? Spadkobierca nie jest jedynie bezwolnym przedmiotem woli spadkodawcy czy też zasad dziedziczenia ustawowego. Może on bowiem podjąć decyzję czy chce przyjąć

Czytaj